Zakład Sprzętu Elektroinstalacyjnego, Elektronicznego i Oświetleniowego zlokalizowany jest w Warszawie (Międzylesiu). Zajmujemy się wykonywaniem badań weryfikujących zgodność produktów z normami przedmiotowymi, badaniami niezbędnymi do przeprowadzenia procesów certyfikacji na znaki krajowe i międzynarodowe oraz badaniami konstrukcyjnymi w oparciu o normy lub specyfikacje klientów.

Nasza działalność obejmuje następujące branże:

  • elektroinstalacyjna – badania gniazd, łączników, wtyczek płaskich i okrągłych, listew i kanałów instalacyjnych, rur sztywnych i giętkich, złączek itp. wyrobów;
  • oświetleniowa – badania źródeł światła tradycyjnych i LED-owych, opraw oświetleniowych oraz komponentów w nich stosowanych.

Wszystkie badania wykonujemy w oparciu o własne wyspecjalizowane zaplecze badawcze. Posiadamy wysokiej klasy urządzenia i mierniki, które są cyklicznie sprawdzane w celu zachowania spójności pomiarowej.

W skład naszego laboratorium wchodzą m.in.:

– stanowisko do sprawdzania zdolności łączeniowej i trwałości łączników do urządzeń, które dzięki swojej konstrukcji jest bardzo uniwersalne. Pozwala przeprowadzać badania innych wyrobów, wymagające wykorzystania niewielkiego zakresu ruchów poziomych (np.: sprawdzanie trwałości połączeń, które mogą ulegać niewielkiemu rozciąganiu podczas normalnej pracy).

– stanowisko do badania wprowadzenia przewodów przyłączeniowych – wytrzymałość na zginanie jest przeznaczone do badania różnego rodzaju wtyczek oraz nasadek wyposażonych w przewody. Podczas jednej próby sprawdzenie wykonywane jest jednocześnie na trzech jednakowych sztukach wyrobów.

– stanowisko do badania opraw oświetleniowych z komorą temperaturową do 110st. C z w pełni zautomatyzowanym systemem sterowania. Pozwala ono potwierdzać warunki pracy opraw oświetleniowych w bardzo wysokich temperaturach otoczenia (do ta = 100st.C).

[Zdjęcie nr 3]

Oprócz badań związanych z bezpieczeństwem wyrobów, wykonujemy również badania funkcjonalne na przykład: fotobiologię, fotometrię, strumień świetlny, temperaturę barwową CCT, wskaźnik oddawania barw CRI.

Do wykonywania badań funkcjonalnych służą nam: kula Ulbrichta oraz dwie ciemnie. Jedna wyposażona w goniometr, druga z ławą fotometryczną do wykonywania badań fotobiologicznych.

Kula Ulbrichta